29.stycznia ( sobota) otwieramy wystawę Bartłomieja Kownackiego, absolwenta Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka (2005), wcześniej ukończył także Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ktoś kiedyś napisał, że w sztuce zostało powiedziane wszystko. Kownacki, polemizując z niektórymi pracami współczesnych twórców , sam żartobliwie twierdzi, że jest przeciwnikiem eksperymentu w sztuce, stara się doskonalić swój warsztat malarski czerpiąc wzory z dokonań dawnych mistrzów.

Malarstwo Jana Vermeera, Diego Velazqueza Caravaggia czy Rembranta potrafi zachwycić Go do łez. Aby czuć ciągłość z dawnym malarstwem sam gruntuje płótna, studiując nieprzerwanie prace dawnych mistrzów, zapożyczając od nich całą gamę środków formalnych. Doskonały warsztat malarski, świetny rysunek, wyczucie koloru i światła , to nie jedyne cechy jego malarstwa. Umiejętności warsztatowe czerpane z rozmaitych źródeł wydają się być dla artysty jedynie środkiem do celu. Kownacki w swoją twórczością chce wzbudzić w widzu silne emocje, pobudzić oglądającego do myślenia krytycznego. Jego prace są swego rodzaju ironiczną narracją komentującą otaczający artystę świat.


ZAPRASZAMY SERDECZNIE !

Wiesława Wideryńska
Dyrektor
Muzeum Ziemi Błońskiej