„Błonie moje miasto… Historia błońskich szewców”.

Wszystkich zainteresowanych zajęciami zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 227707030 lub pisząc na adres: sekretariat@muzeumblonie.pl

Warsztaty z Księgą Szewców Błońskich
Zajęcia poprzedzi oglądanie wystawy czasowej i krótka opowieść o eksponatach takich jak buty z dawnych epok. Uczestnicy dowiedzą się m.in. dlaczego dawniej kupowano but na zapas, jakich narzędzi używano do produkcji butów oraz kto mógł sobie pozwolić na ich zakup.
Następnie otrzymają materiały edukacyjne zawierające zasady funkcjonowania cechu szewców błońskich. Będzie to ciekawa lekcja na temat dawnych zasad moralnych oraz obyczajów panujących w cechu. Młodsze grupy wiekowe skupią się na przeczytaniu krótkiego tekstu o szewcach błońskich. Poznają znaczenie takich słów jak: cech, monopol, partacz czy przywilej. Przede wszystkim dowiedzą się kim byli szewcy i jak ich sytuacja wyglądała w Błoniu.
Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć wspaniały zabytek – oryginalną błońską księgę cechu szewców podpisaną przez polskich królów. Zadaniem młodzieży jak i dzieci będzie zaprojektowanie a następnie wykonanie własnej pieczęci w modelinie lub plastelinie. Wykonana pieczęć będzie stanowiła integralny element księgi cechu, którą będzie można zabrać do domu.

Z wizytą u błońskiego szewca
Zajęcia będą niepowtarzalną okazją do odwiedzin prawdziwego zakładu szewskiego. Spotkanie rozpocznie się w Muzeum Ziemi Błońskiej gdzie Uczestnicy zajęć obejrzą wystawę czasową i wysłuchają ciekawostek związanych z pokazywanym obuwiem, oraz narzędziami . Będą mogli obejrzeć buty z dawnych epok oraz zobaczyć wspaniały zabytek – oryginalną księgę cechu szewców błońskich z podpisami królów.
Następnie przejdziemy na ulicę Warszawską do zakładu prowadzonego przez jednego z ostatnich ( o ile nie ostatniego) z szewców błońskich. Któż nie chciałby zobaczyć wnętrza zakładu szewskiego rodem z dawnych lat? Będzie okazja nie tylko je zobaczyć ale i wysłuchać ciekawej opowieści na temat tego ginącego zawodu.

Gra miejska „ Tajemnica błońskich szewców”
Gra odbędzie się 22go września (środa). Zapraszamy zorganizowane grupy szkolne (klasy) do zgłaszania chęci uczestnictwa. Obowiązuje limit klas mogących wziąć udział w grze dlatego kto pierwszy ten lepszy! Opis gry poniżej

Szewcy z Błonia rywalizowali z szewcami warszawskimi o to którzy rzemieślnicy robią lepsze buty. Każdy cech miał swój tajny przepis na wygodne, miękkie, lekkie, trwałe i eleganckie buty. Przepis był przechowywany w najskrytszej tajemnicy przez władze cechowe i był przekazywany tylko tym mistrzom, którzy byli od lat związani z cechem. Warszawscy szewcy swój przepis stosowali przez wieki i stale go ulepszali, przez co trzewiki warszawskie były uważane w czasach przed rozbiorowych za jeden ze skarbów Rzeczpospolitej. Przepis błońskich szewców zaginął… Został ukryty i pilnujący miejsca jego ukrycia mistrz nie zdążył przed swoją tragiczną śmiercią przekazać go swojemu następcy. Z pokolenia na pokolenie przekazywana była tylko księga praw cechowych.
Wtajemniczeni mówili, że kryje ona wskazówki, które pozwalają odkryć ukryty przepis, jednak przez wieki nikt nie umiał tego dokonać…
Celem gry jest odnalezienie tego przepisu. Pomogą w tym urywki księgi cechu błońskich szewców, które będą ukryte w różnych miejscach Parku Bajka. Gracze podążając od jednej wskazówki do drugiej dowiedzą się o zasadach działania cechu, rozwiązują zadania przechodząc też drogę od ucznia fachu szewskiego po mistrza, uczą się też tajemnego szyfru jakim posługiwali się błońscy szewcy, bo tylko będąc mistrzem i znając ten szyfr będą mogli odnaleźć i zrozumieć przepis.
Gdy gracze odnajdą przepis będą musieli sami wykroić i przygotować… buty – wykonają je z kartonu na podstawie wykroju znalezionego w przepisie.
Gra odbędzie się w Parku Bajka, a jej finał – czyli przygotowanie butów w (lub przed) Muzeum Ziemi Błońskiej.

Gra będzie odpowiednia dla dzieci uczęszczających od III do VIII klasy Szkoły Podstawowej.