22 kwietnia (sobota) o godz. 16.00 zapraszamy serdecznie do Błońskiego Saloniku Literackiego.
To cykl spotkań traktujący o twórczości najważniejszych polskich poetów i pisarzy. Projekt realizujemy przy współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie. W miłej klubowej atmosferze zanurzymy się w najlepszą literaturę i poezję ,jak również często nieznane fakty z życia ludzi pióra.
Twórczość plastyczna i literacka Bruno Schulza spotkanie z dr Łukaszem Kossowskim.
Obecne. Kobiety w najnowszej historii Błonia

Przedstawiając wybrane życiorysy kilkunastu bohaterek, nie tylko chcemy upamiętnić konkretne postacie, ale także zwrócić uwagę na siłę, odwagę oraz rolę kobiet w dwudziestowiecznych dziejach Błonia. Celem wystawy jest podkreślenie roli oraz zasług kobiet w najnowszych dziejach miasta.

Na wystawie będzie można zapoznać się z kilkunastoma życiorysami kobiet związanych z historią Błonia: Leokadii Jaworskiej, Kunegundy Rzepeckiej, Marianny Nowickiej, Kazimiery Krzemińskiej, Ireny Przybysz, Haliny Urbanik, Stanisławy Kuleszy, Janiny Janiszewskiej, Katarzyny Degler, Alicji Kwiatkowskiej, Magdaleny Spasowicz ,Zofii Nowakowskiej, Danuty Jarzębińskiej , Stefanii Jaworskiej, Łucji Głowackiej- Kossakowskiej, Ewy Tuzimskiej, Haliny Krzyżańskiej. Muzeum w Błoniu zamierza w ten sposób upamiętnić ważne dla historii miasta kobiety, które nierzadko animowały życie kulturalne i społeczne Błonia, zasłużyły się dla błońskiego szkolnictwa, nie wahały się zaryzykować życiem dla swojej, zarówno małej, jak i dużej, Ojczyzny. Niektóre były związane z Błoniem od urodzenia przez całe swoje życie, inne mieszkały tu zaledwie przez parę lat, czy nawet miesięcy. Nazwiska i sylwetki części z nich z pewnością niemal wszystkim mieszkańcom miasta są doskonale znane, niektóre jednak zostały właściwie zapomniane. Historia każdej z nich jest inna, jednak wszystkie łączy jedno – z pewnością warto pamiętać o ważnej obecności kobiet w najnowszej historii Błonia.