Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, bój o wolną Warszawę, o wolną Polskę. Była to największa akcja podziemna zbrojnego w okupowanej Europie. Błonie, położone w pobliżu Warszawy było naturalną areną dramatycznych wydarzeń w stolicy. Znamy i pamiętamy nazwiska mieszkańców Błonia, biorących bezpośredni udział w Powstaniu Warszawskim. Po dramatycznym zakończeniu Powstania „szlak wypędzonej z Warszawy ludności” niejednokrotnie prowadził przez miasto.

 

W tym roku wzorem lat ubiegłych, pragniemy upamiętnić tę ważną dla narodowej i naszej lokalnej tożsamości datę. Dziś pamięć o Powstaniu Warszawskim podtrzymywana jest w dużej mierze dzięki placówkom muzealnym, w tym głównie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak pamięć o Powstaniu Warszawskim i powstańcach oraz wydarzeniach z nim związanych, widzą młodzi ludzie, możemy wywnioskować oglądając wystawę prac Pauliny Niedzielskiej. Projekt składa się z kolaży zdjęć historycznych i współczesnych. Uzupełnieniem wystawy jest film „Znak Polski Walczącej w przestrzeni publicznej”, złożony z fragmentów dokumentów nagrywanych podczas marszów pamięci czy manifestacji, połączonych z wypowiedziami ludzi z różnych  środowisk.

Bardzo się cieszę z możliwości pokazania w Muzeum Ziemi Błońskiej projektu absolwentki Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Cieszy podjęcie tak ważnego tematu przez przedstawicielkę artystycznego młodego pokolenia.

Wystawa prac Pauliny Niedzielskiej „Znaki niepamięci” od  4 do 21 sierpnia 2021 roku, sala wystaw czasowych Muzeum Ziemi Błońskiej.

 

W trakcie wystawy zaprosimy Państwa na spotkanie z autorką oraz uczestniczkami Powstania Warszawskiego w tym z panią Wandą Traczyk- Stawską.

 

Wiesława Wideryńska

Dyrektor
Muzeum Ziemi Błońskiej