Wystawa „Mera-Błonie tak biło serce miasta” została przedłużona do 10 sierpnia

Wystawa „Mera-Błonie” – tak biło serce miasta

Muzeum Ziemi Błońskiej
Sala wystaw czasowych, 20.04 – 15.07.2024

Zapraszamy Państwa na wyjątkową podróż w czasie, do lat gdy rytm życia miasta wyznaczała „Mera-Błonie”…

Ekspozycja ma na celu ukazanie historii „Mery” od strony społecznej. Skupionej nie tyle na produkcji, co na relacjach – zarówno tych międzyludzkich, jak i tych między miastem a zakładem.

Mera-Błonie” była czymś więcej niż tylko miejscem pracy – to dla wielu ludzi ważny etap w życiu, który tak naprawdę nigdy nie zakończył się na dobre. Patrząc na rozwój i krajobraz miasta wszyscy powinniśmy umieć dostrzegać wpływ działalności zakładu.

Wierzymy, że na wystawie każdy znajdzie „coś dla siebie” – zarówno byli pracownicy „Mery-Błonie” oraz ich rodziny, jak i pozostali mieszkańcy miasta, którzy zechcą sobie przypomnieć lub odkryć Błonie w okresie, gdy rytm jego życia wybijała praca „Mery-Błonie”.

29.stycznia ( sobota) otwieramy wystawę Bartłomieja Kownackiego, absolwenta Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka (2005), wcześniej ukończył także Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ktoś kiedyś napisał, że w sztuce zostało powiedziane wszystko. Kownacki, polemizując z niektórymi pracami współczesnych twórców , sam żartobliwie twierdzi, że jest przeciwnikiem eksperymentu w sztuce, stara się doskonalić swój warsztat malarski czerpiąc wzory z dokonań dawnych mistrzów.

Malarstwo Jana Vermeera, Diego Velazqueza Caravaggia czy Rembranta potrafi zachwycić Go do łez. Aby czuć ciągłość z dawnym malarstwem sam gruntuje płótna, studiując nieprzerwanie prace dawnych mistrzów, zapożyczając od nich całą gamę środków formalnych. Doskonały warsztat malarski, świetny rysunek, wyczucie koloru i światła , to nie jedyne cechy jego malarstwa. Umiejętności warsztatowe czerpane z rozmaitych źródeł wydają się być dla artysty jedynie środkiem do celu. Kownacki w swoją twórczością chce wzbudzić w widzu silne emocje, pobudzić oglądającego do myślenia krytycznego. Jego prace są swego rodzaju ironiczną narracją komentującą otaczający artystę świat.


ZAPRASZAMY SERDECZNIE !

Wiesława Wideryńska
Dyrektor
Muzeum Ziemi Błońskiej