„Z miłości do teatru. HALPERTOWIE. Historia pałacu w Passie k. Błonia.”

Wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej
„Z miłości do teatru. HALPERTOWIE. Historia pałacu w Passie k. Błonia.”

• 9 lipca, godz.14.00 – Warsztaty Dziecięca zabawa w teatr w XIX wieku z Katarzyną Wodarską-Ogidel z Muzeum Teatralnego w Warszawie.
Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 6-10 lat, czas trwania warsztatów to ok. 1 godzina.
Dziecięca zabawa w teatr w XIX wieku. Krótka opowieść o domowych teatrach papierowych oraz wspólna zabawa w teatr dająca możliwość poznania części sceny, jej dekoracji i sposobów obsługi, a tym samym zawodów związanych z teatrem.
Wstęp w ramach biletu: 5 zł bilet normalny (dla ewentualnego opiekuna), 3 zł bilet ulgowy.
Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w warsztatach pod numerem telefonu: 227707030 lub pisząc na adres: sekretariat@muzeumblonie.pl. Na wszystkie zgłoszenia odpowiemy.

• 23 lipca, godz. 16.00 – Sobotnie spotkania w muzeum: Wykład Agnieszki Chmielewskiej XIX wieczny park dworski – wolność ducha w zniewolonym ciele.
Wstęp wolny.
Człowiek kształtuje najbliższe otoczenie zgodnie ze swoimi potrzebami i umiejętnościami. Tworzy ogrody użytkowe i ozdobne. Śledząc style ogrodowe na przestrzeni wieków, odczytujemy powiązania z podłożem historycznym. Styl ogrodowy w XIX w. Polsce jest niewątpliwie odzwierciedleniem sytuacji społeczno- politycznej i ogromnej potrzeby ucieczki od rzeczywistości. Spróbujmy przybliżyć mechanizmy, które doprowadziły do pojawienia się specyficznego dla tej części Europy dworskiego parku krajobrazowego. Do dzisiaj wyznacza on mapę polskich dworów, nawet, jeśli tych dworów i pałaców już nie ma.
Agnieszka Chmielewska – główny ogrodnik nieborowskiej rezydencji.
Wstęp wolny.
• 30. lipca – Warsztaty teatralne z Olimpią Bogusz.
Zapraszamy 3 grupy wiekowe:
Grupa 1- od godz. 11.30 do ok. 13.00: Dzieci w wieku 7-12 lat.
Grupa2- od godz.13.30 do ok.16.00: Młodzież w wieku 12-18 lat.
Grupa 3- od godz. 16.30 do ok.19.00: Dorośli od 18 roku życia.
Olimpia Bogusz- urodziła się 26 maja 1991 roku w Gdyni. W wieku 16 lat wyjechała do Krakowa, aby rozpocząć naukę w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym o profilu aktorskim. Przygoda z Krakowem zakończyła się po 5 latach, w momencie, w którym dostała się na studia wyższe do Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
Kilka słów o warsztatach od autorki:
Zajęcia wprowadzające, czyli takie, które mają za zadanie rozpocząć pracę z nową grupą, budują zaufanie, uczą prawidłowej komunikacji, bawią, służą odprężeniu, integrują zespół.
Zajęcia teatralne, które pragnę zaproponować są połączeniem ćwiczeń aktorskich i gier psychologicznych oraz psychodramatycznych. Połączenie tych obu dziedzin – teatru i psychologii ma znaczący wpływ na budowanie dziecięcej, młodzieńczej, jak i również dojrzałej osobowości człowieka. To, że teatr daje ogromne możliwości w rozwoju dzieci i młodzieży nie jest nowością, natomiast osoby dorosłe, które mogłoby się wydawać, mają już ugruntowaną osobowość, jak i charakter, dzięki takim warsztatom mogą poszerzyć swoje horyzonty: zacząć radzić sobie ze stresem, wstydem, poznać bliżej swoje blokady, przyjrzeć się swoim relacjom itd. Teatr i
psychologia w połączeniu stają się wspaniałym narzędziem terapeutycznym i rozwojowym.
Gry, ćwiczenia, zabawy, zadania, które proponuję są uniwersalne i można je wnieść do grupy składającej się z dzieci, jak i młodzieży i dorosłych, nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych.
Powinny być one wykorzystywane kompleksowo, nie w sposób jednostkowy, tylko wtedy można liczyć na zrealizowanie wcześniej postawionych celów. Pamiętajmy, że nawet zabawa sama w sobie może być celem! Gry pomagają uporządkować problemy (dla danej grupy wiekowej większość dylematów jest wspólna, dzięki czemu gry psychologiczne odnajdują punkty wspólne i podobne sposoby rozwiązania), pomagają również odnaleźć swoje miejsce w grupie, uczą współpracy, wrażliwości na innych, budują poczucie zaufania, stymulują rozwój osobisty, a także odkrywają przed uczestnikami role, które są w grupie przybierane i tożsamość społeczną oraz indywidualną. Co ważne, gry mają również wpływ na uczenie się efektywnej komunikacji w sposób nieinwazyjny – bez wywierania nacisku. Poprzez danie możliwości zrelaksowania się, grupa ma szanse na osiągnięcie porozumienia, zwłaszcza między osobami różniącymi się między sobą – jest to szczególnie ważne dla ludzi nieśmiałych.
Wstęp w cenie 20 zł.
Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 227707030 lub adresem: sekretariat@muzeumblonie.pl. Na wszystkie zgłoszenia odpowiemy.
Liczba miejsc ograniczona.
*Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania poszczególnych warsztatów w przypadku niewystarczającej liczby uczestników jak również prawa do zmiany godzin zajęć dla poszczególnych grup.
W przypadku dużego zainteresowania warsztatami istnieje możliwość zorganizowania cyklicznych warsztatów teatralnych.

• 20. sierpnia, godz. 16.00 – Warsztaty dla młodzieży i dorosłych z cyjanotypii z Gabrielą Krysińską.
Cyjanotypia to jedna z najstarszych i najprostszych technik fotograficznych. Jest rozpoznawalna dzięki odcieniowi błękitu pruskiego, powstającego w wyniku zachodzących procesów chemicznych.
Zapraszamy na warsztaty z cyjanotypii podczas których Uczestnicy poznają historię tej techniki fotograficznej oraz zostaną zapoznani z podstawowymi zasadami tworzenia cyjanotypów.
Po wstępie zaprosimy wszystkich do wspólnego spaceru podczas którego zdobędą swoje materiały niezbędne do wykonania zadania.
Uczestnicy samodzielnie wykonają odbitki cyjanotypowe na papierze od podstaw. Będzie można użyć własnych przedmiotów przyniesionych z domu (koronki, przedmioty ażurowe), zebrać dowolne liście i kwiaty, lub stworzyć własne, unikalne szablony do stworzenia wymarzonej pracy. Do obejrzenia będzie także oryginalny album z cyjanotypiami botanicznymi.
Zachęcamy do wzięcia udziału w warsztacie, który przecież nie zdarza się na co dzień 😊
Zapewniona miła atmosfera oraz dużo nowych i ciekawych doświadczeń!
Czas trwania warsztatów to co najmniej 2 godziny.
Wstęp w cenie 50 zł.
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w warsztatach pod numerem telefonu: 227707030 lub pisząc na adres: sekretariat@muzeumblonie.pl. Na wszystkie zgłoszenia odpowiemy.
Liczba miejsc ograniczona.
*W razie niekorzystnej pogody organizator zastrzega sobie prawo do zmiany formy zajęć z plenerowych na odbywające się tylko wewnątrz muzeum.
*Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku niewystarczającej liczby uczestników jak również prawa do zmiany godzin odbywania się wydarzenia.

• 27 sierpnia, godz. 16.00 – Teatr Lalek Marka Żyły
Wstęp wolny.
Zapraszamy na skwer przed Muzeum Ziemi Błońskiej do wspólnego oglądania „Cioska i Judytki” w wykonaniu teatru Lalek Marka Żyły. Gwarantujemy świetną zabawę zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych! Po spektaklu zapraszamy w kulisy teatru by obejrzeć jego działanie z innej perspektywy. Nie zabraknie również przestrzeni dla ciekawych rozmów.
Teatr Lalek Marka Żyły
To teatr stworzony z pasji i miłości do lalek, spektakli a także rozśmieszania. Tworzy autorskie spektakle oraz warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Idea teatru to teatr wędrowny, jarmarczny, który występował wszędzie tam, gdzie tylko można było ustawić niewielką scenę, pełną lalek. Zapraszamy wszystkich do współpracy, ale przede wszystkim – zapraszamy do Naszego Świata!
Ciosek i Judytka
Szalony, jarmarczny spektakl o tarapatach tytułowego Cioska oraz jego oblubienicy Judytki! Czy ktoś stanie na drodze ich miłości? A jeśli tak – to zawsze można użyć pałki! Śmiesznie i dynamicznie bez przerwy!
Ciosek i Judytka to spektakl uliczny rodem z XVIII wieku, grany z przenośnej scenki, takiej, jakich używali wędrowni lalkarze ponad 300 lat temu. Grany w całości lub w kilku krótkich odsłonach świetnie sprawdza się na różnego rodzaju placach, uliczkach czy podwórkach. Nie trzeba sceny, nagłośnienia – wszystko jest tak, jak na jarmarkach w czasach króla Sasa.
Aktualnie Ciosek i Judytka bawią ludzi już drugim spektaklem – postanowili zmierzyć się z klasyką i wystawiają Romeo i Julię, aczkolwiek we własnej, bardzo oryginalnej interpretacji…
*Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia w razie niekorzystnej pogody oraz zmiany godziny rozpoczęcia się spektaklu.

Warsztaty dla grup zorganizowanych z terminem do uzgodnienia:
• Zabawa w XIX wieczny teatr.
W Muzeum zagościła mini scena z Teatru Narodowego w Warszawie!
Z tej okazji zapraszamy dzieci do zabawy w XIX wieczny teatr. Uczestnicy będą mieli okazję przekonać się, że teatr to nie tylko gra aktorów czy lalek – potrzebne są również osoby, których na scenie nie widać.
Dodatkowo na bazie scenariuszy z Teatru Wielkiego Opera Narodowa w Warszawie, wspólnie spróbujemy ustawić mini scenografię oraz wystawić przedstawienie. Gwarantowana dobra zabawa!
• Mój afisz teatralny
Zapraszamy dzieci i młodzież do tworzenia afiszy teatralnych. Podczas oglądania wystawy czasowej Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z postacią Leontyny Halpert (Żuczkowskiej) – gwiazdy teatru pierwszej połowy XIX wieku. Następnie indywidualnie lub w grupach stworzą na podstawie wylosowanych opisów spektakli własne afisze teatralne.

Muzeum Ziemi Błońskiej – Al. C.K. Norwida 1, 05-870 Błonie
Tel. 22 770 70 30