1 sierpnia 1944 roku w okupowanej Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie – największa akcja militarna Armii Krajowej podczas II wojny światowej. W chwili wybuchu walk lewobrzeżną Warszawę zamieszkiwało około 720 tys. ludzi. Szacuje się, że podczas Powstania zginęło około 150–180 tys. cywilów. Pozostali przy życiu mieszkańcy sami zdecydowali, by uciec z miasta lub zostali z niego wypędzeni. Do nich wszystkich przylgnęło miano „wysiedleńców”.
Mieszkańcy Warszawy szukali schronienia z dala od płonącego miasta, morza ruin i wszechobecnego niebezpieczeństwa. Wielu z nich, schronienie znalazło w Błoniu oraz okolicach. Łącznie przez Błonie w trakcie Powstania Warszawskiego oraz bezpośrednio po jego zakończeniu przeszło około 30 tys. ludzi. Niemal 3 i pół tysiąca z nich pozostało tu na dłużej.
Zapraszamy Państwa na wystawę, która ma na celu uhonorować wyjątkowych bohaterów: mieszkańców walczącej Warszawy oraz mieszkańców Błonia, którzy nieśli im pomoc dzieląc się właściwie wszystkim, co mieli. Zachęcamy, by zapoznać się z tą niezwykle chlubną, choć nieco zapomnianą kartą w dziejach historii naszego miasta.
Muzeum Ziemi Błońskiej
7 września – 30 listopada 2024
Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy
To są jeszcze takie domy… Wysiedleńcy z powstańczej Warszawy w Błoniu
7 września 2024 (sobota), godzina 17.00
Sala wystaw czasowych Muzeum Ziemi Błońskiej,
Al. C.K. Norwida 1, Błonie.
Olimpia Markiewicz
Dyrektor Muzeum Ziemi Błońskiej wraz z zespołem
Paulina Bylinka-Rosa
Kurator wystawy